Tiesiai į turinį
Užsienio reikalų ministerija

Suomijos ambasada, Vilnius: Aktualijos

SUOMIJOS RESPUBLIKOS AMBASADA, Vilnius

K. Kalinausko g. 24, 2nd floor
LT-03107 Vilnius, Lithuania
Tel. +370 5 266 80 10
El. pastas sanomat.vil@formin.fi
Pareigūnas ryšiams su Baltarusija
Revolutsionnaya 15, 220 030 Minsk
Tel. +375 29 302 2772
El. pastas: sanomat.min@formin.fi
English | Lietuviškai | Suomi | Svenska |  | 
Šriftas normalusŠriftas stambesnis
 
Naujienos, 2016.11.28

Suomių kalbai 20 metų

Lapkričio 24 dieną Vilniaus universiteto Skandinavistikos fakultete buvo paminėtas suomių kalbos mokymo dvidešimtmetis.

Devinto dešimtmečio pradžioje santykiai tarp Lietuvos ir Suomijos ėmė sparčiai vystytis. Tuomet ir buvo pastebėtas atsiradęs abi šias kalbas mokančių žmonių poreikis. Helsinkio universitete mokyti lietuvių kalbos buvo pradėta 1989 metais.  Vilniuje suomių kalbos mokymas įsibėgėjo truputį vėliau.

Prie šios veikos pradžios reikšmingai prisidėjo kultūrinius ryšius puoselėjanti Donelaičio draugija ir Helsinkio universiteto lietuvių kalbos lektorė Regina Venckutė. Tuomet vyko atkaklios derybos su Suomijos švietimo ministerija ir tarptautinių mainų centru CIMO dėl galimybės atsiųsti į Vilnių suomių kalbos lektorę.  Galiausiai 1996-siais pirmoji studentų grupė pradėjo suomių kalbos studijas. Ketverių metų trukmės studijų programa vadinosi „Lietuvių filologija ir užsienio (suomių) kalba”.

Suomių kalbos dėstytoja Pirjo Kananen tapo pirmąją suomių kalbos lektore Vilniaus universitete. Vilniuje jos  laukė penkiolika smalsių suomių kalbos žinių ištroškusių studentų. Be tiesioginių suomių kalbos studijų, universitete ėmė veikti net du suomių kalbos fakultatyvai ir vakariniai suomių kalbos kursai. Dėl energetikos blokados auditorijose buvo taip šalta, kad Pirjo Kananen  auditorijos spinteles prikrovė šiltų megztinių ir skarų, kuriuos reikalui esant dalino savo studentėms.

Studijų pradžioje vienu iš  mokymo metodų dažnai buvo suomiškų dainelių dainavimas, kurių pagalba studentai mokėsi teisingo kalbos tarimo. Labai pasiteisino ir įvairūs vaidinimai: viename tokių savo viešnagės Lietuvoje metu sudalyvavo net tuometinis Suomijos ministras pirmininkas  Matti Vanhanen'as.

2004-siais suomių kalbos mokymas buvo perkeltas į Skandinavistikos katedrą, o 2016-ųjų pavasarį Vilniaus uniersitetą baigė pirmasis magistrantas, kurio studijų pagrindinė kryptis buvo suomių kalba. 2016-ųjų rudenį startavo pirmoji būtent suomių kalbos magistro studijų programa. Per pastaruosius 20 metų Vilniaus universitetą baigė virš 50 magistrantų, kurių studijuojamų dalykų sąraše buvo ir suomių kalba.

Nuo 2000-ųjų universitete veikia Suomių-auditorija, kurią steigiant  parama gauta iš suomiško kapitalo įmonių buvo tiesiog neįkainuojama. Studijuojant dvi retas kalbas nelengva rasti ir deramų mokymo priemonių. Šiuo metu suvienijus abiejų šalių studentų jėgas yra rengiamas suomių-lietuvių-suomių žodynėlis. Dar didesnė svajonė yra parengti šiuolaikišką žodyną arba CD, kuriuo galėtų nadotis ne tik mokslininkai ir suomių kalbos studentai, bet ir visi kiti suomių kalbos naudotojai bei verslo pasaulio atstovai.

Ambasada Vilniuje

Suomių kalbos studentės

Iki 2017-01-06 Vilniaus universiteto bibliotekoje, Direkcijos koridoriuje (Universiteto g. 3, III a.) veikia paroda „Suomių kalbai Vilniaus universitete 20 metų”.  Darbo laikas: Pirmadieniais – Penktadieniais 9:00 – 21:00 val. Šeštadieniais 9:00 – 16:00 val.

https://www.mb.vu.lt/en/news/exhibitions/exhibition-exhibition-20-years-teaching-finnish-language-vilnius-university

Spausdinti tinklapį

Atnaujinta 2016.11.29


© Suomijos ambasada, Vilnius | Apie tinklapį | Kontaktiniai duomenys